Ako vyčistiť striebro

Kategória: Materiály striebro
Ako vyčistiť striebro

Ako vyčistiť striebro

Aby Vaše šperky vyzerali stále ako nové, je potrebné sa o ne starať. Viete, že strieborné šperky oxidujú rýchlejšie ako zlaté? Čistenie striebra je však pomerne jednoduché.

Striebro najskôr zbavte oxidov

V drogérii si môžete zakúpiť špeciálny čistiaci roztok na striebro, ktoré ho zbaví oxidov. Do tohto roztoku stačí šperk namočiť len na pár sekúnd, podľa potreby môžete postup opakovať.

Čo platí pre zlato, platí i pre striebro

Na čistenie striebra môžete použiť aj tieto overené domáce tipy, ktoré pomáhajú na zlato:

Kúpanie striebra v roztoku

 • Do hrnčeka s vodou pridajte ocot (stačí jedna lyžička), kvapku čistiaceho prostriedku na umývanie riadu (saponátu) a napokon šperk. Striebro nechajte vo vode namočené, ideálne cez noc. Potom ho vytiahnite, opláchnite v studenej vode a osušte.
 • Pomáha tiež sóda bikarbóna: do hrnčeka s vodou dajte alobal, sódu bikarbódu a šperk. Nechajte postáť ako v predchádzajúcom návode.
 • Strieborný šperk môžete takisto nechať cez noc postáť v pivovom roztoku (stačí trocha piva).

Vyvarenie striebra v soli

Do hrnčeka (ideálne plechového hrnčeka, pretože budeme variť!) s vodou pridajte lyžicu soli, alobal a striebro. Varte na miernom ohni približne 15 minút. Potom striebro vyberte, opláchnite vodou, vysušte a vyleštite.

Pomôže aj prášok do pečiva

 1. Vezmite si hrnček a položte na jeho dno alobal.
 2. Do hrnčeka vložte strieborný šperk a zasypte práškom do pečiva.
 3. Zalejte vriacou vodou a nechajte postáť približne 20-30 minút. To je všetko :)

Mechanické čistenie striebra

 • Naše staré mamy čistili striebro popolom. Popol naneste na handričku a takto striebro vyčistíte. Namiesto popola môžete použiť aj prášok do pečiva.
 • Mechanicky môžete striebro vyčistiť aj jemnejšou zubnou kefkou. Okrem kefky si pripravte aj hrnček s teplou vodou a kvapkou saponátu, do nej môžete kefku počas čistenia namáčať. Môžete použiť aj zubnú pastu :)
 • Pokiaľ máte na šperku škrabance a nijako sa ich neviete zbaviť, tu už pomôže jedine návšteva zlatníka: v zlatníctvach majú špeciálne rotačné stroje, ktoré škrabance zarovnajú.
Rada na záver: Ak Vám striebro často sčerneje po dotyku s Vašou pokožkou, nemali by ste ho nosiť.

Ilustračné foto: goodfon.com

Komentáre

 1. Dušan píše:

  Ďakujem Vám veľmi za Vaše rady.Čistil som zo soľou a alobalom ale veľmi to nepomohlo asi som niečo zbabral .Teraz idem skúsiť podľa Vašich rad ešte ráz ďakujem.

Pridajte komentár

Na formátovanie textu môžete použiť tieto HTML značky:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>