Ako vyčistiť zlato

Kategória: Materiály zlato
Ako vyčistiť zlato

Ako vyčistiť zlato

Zlaté šperky sa nám čas od času zanesú a sčernejú. Prinášame Vám tie najpoužívanejšie overené tipy na vyčistenie zlata, aby boli Vaše šperky znova ako nové!

Kúpanie zlata v roztoku

Na vyčistenie zlata neexistuje len jeden overený návod, je ich celá kopa – vyberte si preto ten, ktorý Vám bude najviac vyhovovať:

 • Do hrnčeka s vodou pridajte ocot (stačí jedna lyžička), kvapku čistiaceho prostriedku na umývanie riadu (saponátu) a napokon šperk. Zlato nechajte vo vode namočené, ideálne cez noc. Potom ho len vytiahnite, opláchnite v studenej vode a osušte.
 • Pomáha tiež sóda bikarbóna: do hrnčeka s vodou dajte alobal, sódu bikarbódu a šperk. Nechajte postáť ako v predchádzajúcom návode.
 • Šperk môžete takisto nechať cez noc postáť v pivovom roztoku (stačí trocha piva).
 • V obchodoch sa predávajú aj špeciálne roztoky na vyčistenie zlata, hľadajte v drogérii alebo v zlatníctve.

Vyvarenie zlata v soli

Do hrnčeka (ideálne plechového hrnčeka, pretože budeme variť!) s vodou pridajte lyžicu soli, alobal a zlato. Varte na miernom ohni približne 15 minút. Potom zlato vyberte, opláchnite vodou, vysušte a vyleštite.

Pomôže aj prášok do pečiva

 1. Vezmite si hrnček a položte na jeho dno alobal.
 2. Do hrnčeka vložte zlatý šperk a zasypte práškom do pečiva.
 3. Zalejte vriacou vodou a nechajte postáť približne 20-30 minút.
 4. Hotovo! Nech to znie akokoľvek čudne, pomáha to!

Mechanické čistenie zlata

 • Na handričku si naneste popol a takto zlato vyčistíte. (Tento recept používali už naše staré mamy!) Namiesto popola však môžete použiť aj prášok do pečiva.
 • Mechanicky môžete zlato vyčistiť aj jemnejšou zubnou kefkou. Okrem kefky si pripravte aj hrnček s teplou vodou a kvapkou saponátu, do nej môžete kefku počas čistenia namáčať.
 • Pokiaľ máte na šperku škrabance a nijako sa ich neviete zbaviť, tu už pomôže jedine návšteva zlatníka: v zlatníctvach majú špeciálne rotačné stroje, ktoré škrabance zarovnajú.

Rada na záver: Ak Vám zlato často sčerneje po dotyku s Vašou pokožkou, mali by ste sa vyhýbať jeho noseniu.

Ilustračná fotografia: http://www.flickr.com/photos/knitsteel/

Komentár k článku

Pridajte komentár

Na formátovanie textu môžete použiť tieto HTML značky:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>