Ako vyčistiť / odstrániť vosk z látky, obrusu, koberca, nohavíc, skla

Kategória: Kuchyňa / Gastro, Materiály, Podlahy, Škvrny vosk z látky, obrusu, koberca, nohavíc, skla
Ako vyčistiť / odstrániť vosk z látky, obrusu, koberca, nohavíc, skla.

Ako vyčistiť / odstrániť vosk z látky, obrusu, koberca, nohavíc, skla

Keď máte na látke kvapnutý vosk zo sviečky, záleží v prvom rade na tom, na aké miesto to kvaplo. Ak je to relatívne malý a „prenosný“ kúsok (nohavice, iné oblečenie, obrus, pohár), existujú dve metódy.

Prvá je dať zavoskované oblečenie, obrus atď. do mrazničky, a nechať to tam približne hodinku. Keď ju potom vyberiete, mali by ste byť schopní vosk jednoducho opatrne zlupnúť, napríklad príborovým nožom.

Druhá metóda je opakom prvej – použijeme teplo na odstránenie vosku z nohavíc (alebo z iných šiat), sedačky, obrusu, koberca atď. Na začiatok je najlepšie látku trocha namočiť do studenej vody a čo najviac vosku olúpať. Potom treba dať voskom znečistenú časť látky medzi 2 pijavé papiere, a zohriať žehličku na najnižšiu teplotu (môžete aj vyššiu, závisí od látky na ktorú Vám vosk kvapol). Potom žehličkou prejdite po papieri tam, kde je vosk, a ten sa rozpustí a vpije do papiera (preto je najlepšie používať čo najpijavejší papier).

Tieto metódy sa dajú použiť aj na väčšie kusy – napríklad na sedačku s látkovým poťahom, kreslá, postele, stoličky atď. (pozor na syntetické jemné látky, ktoré sú citlivé na teplo). Môžete použiť sáčok s ľadom na zmrazenie vosku, a žehličku s pijakom. Je však potrebné dávať extra pozor, a zvoliť čo najnižšiu teplotu žehličky, aby ste omylom nevypálili diery do poťahu. Odporúčame vyskúšať to na menej viditeľnom mieste. Taktiež je potrebné často meniť pijavé papiere, aby sa čo najmenej vosku dostalo cez látku dole.

Zvyšky vosku sa dajú vyčistiť benzínovým čističom (zase pozor na látku).

Za výsledky pri čistení neručíme a nenesieme zodpovednosť za možné poškodenie čisteného materiálu. Vždy keď to je možné, vyskúšajte nečistoty odstrániť najprv na menej viditeľnom mieste a až potom pristúpte k čisteniu ostatných plôch.

Ilustračná fotografia: goodfon.com

Komentár k článku

  1. V ponuke sú kvalitné čistiace prostriedky osviežovače FRE PRO, ktoré majú za úlohu nielen prevoňať priestor, ale aj pohltiť nežiadúce pachy. Napríklad na pánskej toalete sa používa sitká do pisoárov, ktoré pohlcujú pach moču a krásne prevoňajú toaletu. sitko do pisoára je vône mango, kiwi a grep, jablko a škorica, kvet bavlny, melón a uhorka. Tieto isté vône sú na výber, ak chcem prevoňať toalety. Na to je určená záveska na WC, ktoré sa jednoducho zavesia na WC misu. Z týchto vôní je na výber nielen FRE PRO sitko do pisoára a FRE PRO záveska na WC ale aj vonné harmoniky. Všetky tieto osviežovače sú značky FRE PRO. Na umývanie podláh sú tu upratovacie vozíky. Malý vozík pre priestory, kde nie je potrebný kombinovaný vozík a práve sa hodí malý vozík kvôli lepšej skladnosti – postačí malá miestnosť alebo kút na jeho odloženie. Najlacnejšie utierky sú zelené papierové utierky a najobľúbenejšie biele utierky sú PAPERNET 402292 papierové skladané utierky. Sú jemné na dotyk a extra pevné. Ak používate utierky v rolke, tak odporúčame Papernet 403832 papierové utierky Maxi. Ak hľadáte kvalitné zelené ZZ utierky tak tieto Katrin 100683 papierové skladané utierky.

Pridajte komentár

Na formátovanie textu môžete použiť tieto HTML značky:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>