Ako vyčistiť striebro

Kategória: Materiály striebro
Ako vyčistiť striebro

Ako vyčistiť striebro

Aby Vaše strieborné predmety a strieborné šperky vyzerali stále ako nové, je potrebné sa o ne starať. Viete, že strieborné šperky oxidujú rýchlejšie ako zlaté? Čistenie striebra je však pomerne jednoduché. Môžete skúsiť rady starých mám alebo siahnete po osvedčenom prípravku, ktorý nielen čistí ale aj ošetruje a obnoví lesk striebra.

Čistiaci sprej na striebro – čistí, ošetruje a obnovuje lesk

Prípravok na čistenie striebra navracia striebru jeho prirodzený lesk. Čistí a obnovuje lesk strieborných (aj postriebrených) predmetov, ako napr. strieborné náušnice, strieborná retiazka, strieborný prsteň ale tiež rôzne tvarovo zložité predmety, ako napr. sošky, rytiny, tácky atď. Vďaka sprejovému aplikovaniu, je ľahké naniesť prípravok na všetky plochy. Po vyčistení prípravkom, je zaručená ochrana pred oxidáciou striebra na niekoľko týždňov.
Čistiaci spray na striebro je šetrný k striebru, ale pritom vysoko účinný na čistenie strieborných predmetov. Čistiaci sprej obnovuje pôvodný vzhľad povrchu. Čistí a zároveň chráni a ošetruje čistené povrchy.

Prípravok na čistenie striebra - na strieborný prsteň, retiazku, náramok, tácky atď.

Spray / sprej na čistenie striebra.

Návod na použitie:

 • Pred použitím dôkladne pretrepte.
 • Nastriekajte na striebro.
 • Nechajte pôsobiť 30 sekúnd.
 • Vyleštite jemnou handričkou.

Prípravok na čistenie striebra sa dá zakúpiť na stránke: ADLERR


 

Čo platí pre zlato, platí i pre striebro

Na čistenie striebra môžete použiť aj tieto overené domáce tipy, ktoré pomáhajú na zlato:

Kúpanie striebra v roztoku

 • Do hrnčeka s vodou pridajte ocot (stačí jedna lyžička), kvapku čistiaceho prostriedku na umývanie riadu (saponátu) a napokon šperk. Striebro nechajte vo vode namočené, ideálne cez noc. Potom ho vytiahnite, opláchnite v studenej vode a osušte.
 • Pomáha tiež sóda bikarbóna: do hrnčeka s vodou dajte alobal, sódu bikarbódu a šperk. Nechajte postáť ako v predchádzajúcom návode.
 • Strieborný šperk môžete takisto nechať cez noc postáť v pivovom roztoku (stačí trocha piva).

Vyvarenie striebra v soli

Do hrnčeka (ideálne plechového hrnčeka, pretože budeme variť!) s vodou pridajte lyžicu soli, alobal a striebro. Varte na miernom ohni približne 15 minút. Potom striebro vyberte, opláchnite vodou, vysušte a vyleštite.

Pomôže aj prášok do pečiva

 1. Vezmite si hrnček a položte na jeho dno alobal.
 2. Do hrnčeka vložte strieborný šperk a zasypte práškom do pečiva.
 3. Zalejte vriacou vodou a nechajte postáť približne 20-30 minút. To je všetko :)

Mechanické čistenie striebra

 • Naše staré mamy čistili striebro popolom. Popol naneste na handričku a takto striebro vyčistíte. Namiesto popola môžete použiť aj prášok do pečiva.
 • Mechanicky môžete striebro vyčistiť aj jemnejšou zubnou kefkou. Okrem kefky si pripravte aj hrnček s teplou vodou a kvapkou saponátu, do nej môžete kefku počas čistenia namáčať. Môžete použiť aj zubnú pastu :)
 • Pokiaľ máte na šperku škrabance a nijako sa ich neviete zbaviť, tu už pomôže jedine návšteva zlatníka: v zlatníctvach majú špeciálne rotačné stroje, ktoré škrabance zarovnajú.
Rada na záver: Ak Vám striebro často sčerneje po dotyku s Vašou pokožkou, nemali by ste ho nosiť.

Ilustračné foto: goodfon.com

Komentáre

 1. Dušan píše:

  Ďakujem Vám veľmi za Vaše rady.Čistil som zo soľou a alobalom ale veľmi to nepomohlo asi som niečo zbabral .Teraz idem skúsiť podľa Vašich rad ešte ráz ďakujem.

 2. Eva píše:

  Mne sa osvedčil spôsob : na dno porcelánového hrnčeka/ misky dať alobal (dve vrstvy o ploche dna misky), na to položiť šperk, presýpať ho sódou bikarbonou (obyčajnou jedlou sódou bicarbonou) a zaliať vriacou vodou ( v množstve takom, aby hladina vody bola asi 2 cm nad šperkom. Nechať pôsobiť 20 až 30 minút Medzi tým môžeme premiešať plastovou lyžičkou. Potom vybrať, opláchnút a usušiť (poutierať).

Pridajte komentár

Na formátovanie textu môžete použiť tieto HTML značky:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>